Msza św. z nadaniem Sztandaru i poświęceniem tablicy w kaplicy Martyrologium

przez | 21 października 2019

Upamiętnienie ofiar katastrofy statku „Nysa” oraz nadanie sztandaru Szczecińskiemu Klubowi Kapitanów Żeglugi Wielkiej – to uroczystości, które się odbyły w niedzielę (20 października) w kościele morskim p.w. Św. Jana Ewangelisty w Szczecinie. Towarzyszyły Mszy św., która w każdą trzecią niedzielę miesiąca jest tu odprawiana w intencji ludzi morza.

Motorowiec „Nysa” zatonął w styczniu 1965 r. u wybrzeży Norwegii wraz z całą 18-osobową załogą. Tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy ufundowała Polska Żegluga Morska, która była armatorem tej jednostki. To już ósma tablica odsłonięta w Kaplicy Martyrologium Morskiego. Kapitan żeglugi wielkiej Zbigniew Sak, który jako ławnik Izby Morskiej brał udział w badaniu tej tragedii, podzielił się swoimi wspomnieniami.

Podniosłą uroczystością było również poświęcenie i przekazanie sztandaru Szczecińskiemu Klubowi Kapitanów Żeglugi Wielkiej. Akt nadania odczytał Witold Szadokierski. Fundatorzy sztandaru wbili w jego drzewce pamiątkowe gwoździe. Został on poświęcony przez ks. Stanisława Flisa, diecezjalnego duszpasterza ludzi morza. Poczet sztandarowy utworzyli kapitanowie żeglugi wielkiej: Wiktor Czapp, Jerzy Hajduk i Włodzimierz Grycner.